Březen 2009

Aktuálně.. xD

31. března 2009 v 10:47 | Lenka Zahorecová |  Aktuálně
Momentálně to vypadá takto:
Sweeper a Melody - termín vrhu 30.3. - 2. 4. (nikdo nic nwí jistě xD)
Missy - tutově připuštěná 29.3.2009
Cassidy - možná je a možná nní, o víkendu s ní půjdeme na kontrolní

6. kolo!:)

9. března 2009 v 18:41 | Lenka Zahorecová
Tak, rozjelo se 6 kolo:) Do 6. kola sice nepostoupila Sweeper, takže nás reprezentuje už jen Melody. Tak jí pls dejte hlas!:)

Info o připouštění aneb jak to jde v tomto roce 2009

6. března 2009 v 17:08 | Lenka Zahorecová |  Vrhy
Jak říkal př. Hanák: "V minulém roce šlo připouštění sice ještě mnohom hůř, ale i tento rok je to dost bídné".
Měli jsme přesně rozpočítané dny, kdy jaký králík půjde k samci, jenže když jsme 28.2. zkoušeli dát podle plánu Sweeper a Missy, ani jedna z nich nebyla ochotná se nechat připustit. Ten den jsem odjížděla na hory, takže na týden měla vše na povel Kikina. Když v týdnu zkoušela nakonec připustit i Melody, nikdo nechtěl.
Až když jsem šla s Cassidy k př. Hanákovi, dal nám radu, abysme samičku skusili zavřít přes noc k samci, že to tak se zakrslíky dělá. V neděli (už 1.3.) ráno jsme vytahovali Sweeper od Talenta a zatím vypadá, že by mohla být:)
Missy a Melody by taky mohli být, chvlíli jsme je nechali v kotci samotné se samcem, mno a uvidíme....
Cassidy jsme znova u př. Hanáka zkoušeli v tu neděli, samec ale měl jen 1 skok, a to slabší, takže by dnes měla Kikina skočit s Cass znova. Mimochodem je hrozně vybíravá, vyzkoušela aspoň 5 samců a nic moc na ně neříkala xD

5. kolo

6. března 2009 v 16:50 | Lenka Zahorecová
Melody válí xD 4. kolo vyhrála a krom ní nám zbyla Sweeper, takže pro ně pls hlasujte:)

1. oficiální focení zvířat naší CHS

4. března 2009 v 15:39 | Lenka Zahorecová |  Galerie
Tyto fotky jsou ze dne 7.2.2009, napadlo nás s Kikinou, že jednou za čas můžou být takové fotky užitečné:)

Tak tedy:

Lunesdale Imprint Sweeper the Moor of pearl (Maličký):


Västerbo Cassidy (Malý):


Na této fotce vypadá jeko velký ČL xD


Missy Koh I Noor Chocolate de Quebrada Grande (Metla):

Sice postojové fotky máme taky, ale na všech je tak špatně nasvícená, že vypadá jek hnědý králík, tak je radši nezveřejňuju xD

Talent (Sammi):


A nakonec : xD Kikina & Talent....
Talent snad žádnou slušnou postojovou fotku nemá.... zjistili jsme totiž, že je prakticky nefotogenický xD

A Melody jsme z bezpečnostních důvodů nefotili.... bohatě nám stačila Metla, která dělala bordel dost....xD

Základní pravidla chovu zakrslého králíka

4. března 2009 v 14:36 | Lenka Zahorecová |  Základní pravidla chovu zakrslých králíků
Článek pro ty, kteří by si králíčka rádi pořídili poprvé nebo uvažují nad koupí tohoto společníka či jen hledají konkrétní informaci ->


Je králík vhodný mazlík do bytu?
Králík je velice přizpůsobivé zvířátko, povahově je hodně jako kočka a má rád lidskou společnost. Pokud si chcete pořizovat mazlíka, je přímo ideální varianta být s ušákem v co nejčastějším, denním kontaktu - bylo by tedy kontraproduktivní pořizovat jej ven do králíkárny, jak to známe z venkovních chovů na maso našich babiček na vesnici.

Kolikati let se takový králík dožívá?
Králík se při dobrém genetickém základu a správné stravě a péči může dožít i více jak 10 let.

Králík a línání?
Každý králík líná (mění srst) v pravidelných intervalech - nejčastěji na jaře a na podzim. Intenzita je u každého ušáka jiná, jsou i králíci, kteří při domácích podmínkách (stálá teplota) línají trochu celoročně. Ušákovi by jsme měli napomoci odstranění staré srsti vyčesáváním, jelikož díky neustálému olizování kožíšku hrozí, že se mu spousta srsti dostane do trávícího aparátu, což v extrémních případech může způsobit problémy s trávením až ucpání žaludku.

Králík a děti?
Při rozumném přístupu rodičů proč ne. Rodiče však vždy musí počítat s tím, že ušák je radost i starost pro celou rodinu a péče a zodpovědnost bude převážně hlavně na nich. Musí však brát hlavně v potaz, že králík není typicky mazlící zvířátko - většinou se neradi chovají v náručí, nemají rádi žádné nahánění nebo nátlak - dítě mu musí být schopno dát prostor, aby ušák přišel pro pomazlení sám, a toho většinou děti do určitého věku nejsou schopny. Proto se také králíci doporučují až starším, rozumnějším dětem.

Na co je potřeba myslet z hlediska zařízení bytu?
Pro králíka je přirozené okusovat a hrabat. Neplatí to pro všechny králíky, ale je lepší počítat s horší variantou a zařídit si byt či dům "králíkovzdorně". Základ je pořídit si husí krky na volně ležící šňůry od elektroniky (příp. vše schovat pod lišty), dát z dosahu jedovaté či nejedlé rostliny a nikdy nenechávat v dosahu ušáka jakékoli věci, které nechceme, aby padli za vlast :)) (ku příkladu nabíječky, kable od notebooku či k routeru, volně pohozené oblečení..).

Zázemí pro ušáka - co pořídit?
Už dávno neplatí, že základním vybavením musí být nutně klec. Spousta majitelů už naštěstí přichází na to, že králík je nejspokojenější navolno - a fungují poté prakticky podobně jako psi. Pro začátek je fajn pořídit třeba ohrádku, nechávat otevřená dvířka čím dál častěji, až nakonec zjistíte, že ohrádku vlastně vůbec nepotřebujete :) Ohrádku lze zakoupit (k dostání jako ohrádka pro štěňata), případně vyrobit dle dispozic bytu (stačí pár šikovných rukou, trocha pletiva a latěk), případně si vyrobit celodřevěnou ubikaci (fotky pro inspiraci dostupné v druhém článku, odkaz viz výše).

Další nezbytné vybavení?
Jednoznačně záchůdek (ideální s roštem - není tedy potřeba podestýlka - nejvíce se osvědčil obdélník zn. Tommi), miska na granulky či zeleninu, napáječka, jesličky na seno.

Libovolné vybavení?
Možností je spousta - určitě je fajn pořídit nějaké hračky (dřevěné na "házení", míček na pamlsky, větší či menší klasický míč.. s největším úspěchem se často setkávají nejjednodušší věci, jako třeba hrabací krabice s pískem). Za zmínku určitě také stojí koule na seno / zeleninu a dřevěné domečky (ideálně s rovnou střechou - ušáci rádi odpočívají spíše na něm, než v něm). Pelíšky se většinou nesetkají s pochopením a končí spíše jako externí záchody, ale za pokus stojí :)

Jak zařídit králíkovi jeho ubikaci (ohrádku, klec)?
Nejefektivnější a nejjednodušší variantou je pořídit na podlahu kus koberečku nebo podložky a záchůdek s podestýlkou (topné pelety, Cat's Best Öko Plus..). Některým ušákům koberec na podlaze vadí, je tedy lepší nechat jim pouze holou podlahu, případně pořídit něco, co neodhrabou.
Piliny, hobliny ani sláma není vhodná!

Jak naučit ušáka na záchůdek?
Králíci jsou od přírody čistotní, většině tedy stačí holé dno v kontrastu záchůdku s podestýlkou, a většina ušáků do pár dnů pochopí, kam mají potřebu vykonávat. Zezačátku hodně pomáhá umístit jesle na seno nad záchůdek, stejně tak misku do blízkosti záchůdku. Pokud ušák trousí bobky mimo, všechny je posbíráme a dáme do záchůdku, loužicky vysajeme kapesníkem a taktéž je umístíme do záchůdku. Pomáhá také ušáka na záchůdku chválit a odměňovat (kousek sušené zeleninky, bylinka..).

Nejčastější chyby při učení na záchůdek?
1. podestýlka po celé kleci - ušák nevidí rozdíl mezi záchůdkem a zbytkem klece
2. nevyhovující velikost a tvar záchůdku - malé rohové záchůdky bývají mnohdy ignorovány :)
3. nevyhovující podestýlka v záchůdku

Jak naučit na záchůdek s roštem?
Ideální je, pokud ušák umí používat klasický záchůdek - postup je však vždy stejný - rošt na první 1 - 2 týdny (dokud jej ušák 100% nepoužívá) odstraníme a používáme podestýlku, na kterou je ušák zvyklý. Po přidání roštu nemusíme podestýlku používat vůbec, stačí mít záchůdek na sucho, případně s trochou vody (+ trocha octa či sody pro neutralizaci zápachu). Obsah záchůdku lze poté vylít třeba i do běžného záchodu.

Bude doplněno.

Melody (Malý černý) s Missy (Metlou) v kleci....


Pro více informací o vybavení pro králíčka, více rozebraném krmivu, pohlaví, veterinární péči a všem podstatném naleznete v článku pod odkazem (za úplném začátku tohoto článku) nebo také ZDE

4.kolo

2. března 2009 v 18:09 | Lenka Zahorecová
Rozjelo se další - už 4. kolo soutěže o nej. mazlíčka. Do tohoto kola nepostoupili Wíkend a Cassidy:(, a tak nám zbyli Sweeper a Melody. Tak prosím hlásněte aspoň pro ně:)