Proč NE obilovinám?

12. března 2017 v 21:21 | Lenka Zahorecová |  Základní pravidla chovu zakrslých králíků
Článek uvádějící na pravou míru některé informace a fakta, týkající se stále aktuálnějšího tématu - a sice krmení bezobilnými granulemi a úplného vyloučení obilovin z králičího jídelníčku.

Ze své pozice dlouholetého chovatele zakrslých králíků a mimo jiné také studenta VFU, fakulty veterinárního lékařství mám opravdu aktivní zájem o nové směry a možnosti ve výživě králíků a zejména o jejich dopad ve faktické výživě - tedy to, jak působí na výživový stav konkrétního ušáka. Znám spoustu chovů, spoustu různých typů a způsobů krmení, mimo jiné spoustu věcí a komponent jsem měla možnost vyzkoušet i na svém chovu. Je přirozeně nutné zdůraznit, že králík je do určité míry velice tvárné zvíře, přivykne si na leccos a každému chovateli tedy může fungovat něco jiného. Naskýtá se však otázka - může to fungovat ještě lépe?

Především na sociálních sítích jsou bezobilné granule velkým tématem a diskuze o jejich vhodnosti / potřebnosti pro králičího mazlíka jsou na denním pořádku. Pokusím se tedy shrnout několik základních informací, proč jsou bezobilné granule nejlepší volbou pro králíka - domácího mazlíka.

Obrázek mluvící za vše :)
Chov králíka jakožto domácího mazlíka nemá tak dlouhou tradici, je to vlastně záležitost posledních cca 20ti let. Vzhledem k jeho rozmachu je však zarážející, že výrobci a prodejci granulí na tento stav reagují velice vlažně. Ještě pár let zpět jsem majitelům mých odchovů doporučovala granule zn. Oxbow, jelikož v té době u nás nic lepšího k dostání nebylo - nyní je Oxbow spíše lepší střední třída, ale vzhledem k obsahu pšenice a sóji je rozhodně lepší těmto granulím vyhnout. Ale hezky popořádku..

JAK FUNGUJE KRÁLIČÍ TRÁVENÍ?
Pro pádný argument, proč obiloviny nejsou vhodnou součástí králičího jídelníčku, nemusíme chodit vůbec daleko. Stačí se zamyslet nad tím, co je pro králíky přirozené. I když domestikace králíka jako takového probíhá relativně dlouho, jeho potřeby se nemění - základní složku potravy musí vždy tvořit seno a traviny. V přírodě se králík divoký či zajíc setká s nějakou tou obilkou pouze na podzim, kdy obilí dozrává a králík krátkodobou konzumací obilovin dosáhne vyššího příjmu energie a možnosti vytvoření si tukových zásob na nadcházející zimu.

Pro králíky má naprosto zásadní význam vláknina a také nutnost neustálého příjmu krmiva - pro správnou činnost peristaltiky je nezbytná přítomnost tráveniny ve střevech, prakticky je trávenina posouvána nově přijmutou potravou - a z toho důvodu je jakákoli hladovka pro králíky velice nebezpečná, jelikož v případě prázdného žaludku dochází k rychlé nekróze trávícího aparátu a následné smrti.

Příjem sena a travin je tedy zásadní z hlediska správného fungování celého trávení, umožňuje efektivní využití času žvýkáním a význam sena je také neopomenutelný z hlediska obrušování zubů - stoliček, kdy díky pravidelnému mechanickému pohybu zubů o sebe dochází k jejich nezbytnému obrušování. Ve více jak 90% případů králíků, kteří jsou v příjmu sena zdrženliví nebo jej odmítají, dochází v pozdějším věku (většinou kolem 4 či 5 let a později) k vytváření háčků na stoličkách, které je nutné pravidelně odborně zabrušovat pod inhalační anestezií. Z tohoto je zřejmé, že význam sena je skutečně nezastupitelný a jeho pravidelný příjem v co největším množství je základ pro spokojeného ušáka a jeho dlouhý a bezproblémový život.

Je třeba zmínit, že seno jako takové by ušákovi stačilo samo o sobě. Samotné seno sice může mít různé nutriční hodnoty (v závislosti na vlastním složení, způsobu sušení apod.) a z toho důvodu je více než vhodné seno střídat a příležitostně do krmení dávky zařadit sušenou či čerstvou vojtěšku či jeteloviny (vyšší energetický obsah, bílkovinné krmivo, v případě vojtěšky také vysoký obsah vápníku - vhodné tedy zejména pro mláďata) - nejsou však vhodné k pravidelnému zkrmování, jelikož nadbytek či nerovnováha minerálů může z dlouhodobého hlediska způsobovat zejména problémy se zuby či usazování kamínků v močovém měchýři či v ledvinách. Pokud se podíváme na složení většiny komerčních či výkrmových granulí, vojtěška je často jedním z hlavních složek, což není žádoucí a z dlouhodobého hlediska ani vhodné.
Pokud tedy někdo nechce z jakéhokoli důvodu krmit bezobilnými granulemi, je často NEJLEPŠÍ nekrmit raději žádnými granulemi, zaměřit se na kvalitu sena a krmení obohatit jinými doplňky - bylinkami, větvemi, zeleninou a příležitostně ovocem.

PROČ OBILOVINY OPRAVDU NE?
Z hlediska králičí fyziologie a trávení králíci nejsou uzpůsobeni k trávení obilovin (sacharidů, resp. škrobu). Samozřejmě, po čase se můžou adaptovat (viz masní králíci), ale pouze do určité míry a faktem je, že po určité době začínají mít králíci trávící obtíže (horší trávení, měkké bobky, nadprodukce vánoček..), trávení zkrátka nefunguje tak, jak má, což může vést až k předčasné smrti. Samozřejmě, je to jedinec od jedince, byli jsou a budou králíci, kteří se i na takové stravě dožijí vysokého věku, protože jsou odolní a dobře geneticky vybavení (je to jako u lidí - někteří se mohou stravovat ve fast foodech prakticky celý život a nemají problémy), ale má smysl to pokoušet? Existuje spousta králíků, kteří jsou citliví, obiloviny jim skutečně nedělají dobře, zanáší se jim celý trávící aparát a ušák po pár letech často zcela bez příznaků náhle uhyne.

Obiloviny se používali a používají ve výkrmu králíků, kdy jejich vysoká energetická hodnota zaručuje rychlé tučnění a dosáhnutí požadované jatečné hmotnosti v odpovídajícím čase. To ve výživě mazlíka opravdu nemá místo a bohužel většina chovatelů (i zakrslíků, mazlíků a pet králíků) stále přejímá tento způsob krmení - většinou proto, že se "králíci takhle přece vždycky krmili" a "ono jim to chutná" a také kvůli ceně (proto také většina chovatelů sahá např. po Energysu - jsou levné a králíci po nich "dobře" rostou).
Obiloviny jsou lehce dostupná a levná komponenta, která ušákům rychle zaplácne žaludek (což má ale zase často nežádoucí dopad na množství příjmu sena -> nabíhání na problémy se zuby apod.) Sledujte tedy složení granulí - obiloviny, sója, hrách či vojtěška nejsou vhodnými složkami granulí pro domácí mazlíky.

! Nevhodná strava je jednou z hlavních příčin předčasného úhynu králíků !

A CO TEDY S TÍM?
Uvědomit si, že králík není obilnožravec, ale býložravec a opravdu nemá potřebu "obohacovat" si jídelníček pro oko člověka lákavě vypadajícími směskami s barevnými kroužky a blbůstkami, lepenými tyčinkami, piškoty, dropsíky a chlebem, tím spíše ne nevhodnými granulemi (vězměme si takový Nutrin - bohužel velice často doporučovaný veterináři i prodejci ve zverimexech, jedná se však o předraženou rozemletou směsku ve tvaru granulí).
Králík má mnohonásobně CITLIVĚJŠÍ trávení než mnozí jiní živočichové (i než člověk), vyžaduje stereotyp, jednoduchost a střídmost - ideálně:

seno > bylinky, větve > zelenina > ovoce > bezobilné granule


CHCI UŠÁKOVI PŘILEPŠIT NĚČÍM VHODNÝM, CO MOHU ZVOLIT?
Jak bylo několikrát zmíněno, granule nejsou nezbytnou součástí jídelníčku. Králíkům však často chutnají více jak seno a proto je možné jej podávat jako pravidelný pamlsek (několik granulek denně či menší hrstku jedou za několik dní). Výhodou je, že po bezobilkách ušáci nemají šanci ztloustnout a pokud neupřednostňují granule před senem, dalo by se říci, že je ani není třeba dávkovat.

Na našem trhu je nyní k dostání 5 druhů bezobilných granulí:
- Lisované:
BEAPHAR Nature
JR Farm GRAINLESS
Versele Laga CRISPY PELLETS

- Extrudované:
CUNIPIC Alpha Pro
Versele Laga CUNI COMPLETE

Pokud pořídíte jakékoli ze zmiňovaných, neuděláte chybu. Většinou však králíkům více chutnají extrudované, lisované jsou však zdravější, jelikož jsou zpracovávány při nižší teplotě.
Při přechodu z obilného krmiva na bezobilné může ušák chvíli protestovat, je však třeba vydržet a postupně míchat staré krmivo s novým ve prospěch nových granulek. Přirovnala bych to k situaci, kdy dítěti berete sladkosti a nabízíte mu místo toho ovoce - většina z nich se bude bránit :) Z toho vyplývá, že je nejlepší brát si mládě již navyklé na bezobilné granulky, případně od chovatele, který krmení bezobilnými granulemi sám doporučuje. Pokud však berete ušáka od chovatele, který vám dal na cestu pytlík směsky, nezoufejte, chce to jen čas, trpělivost a pomalý přechod. Ušák to jistě za pár let ocení.
Dělení junior / adult je u bezobilných granulí spíše marketingový tah (junior řady bývají dražší), jelikož složení se nijak výrazně neliší. Je tedy možné krmit ušáka po celý život adult verzí (některé výše uvedené značky ani junior řadu nemají).
Bezobilné granule není striktně nutné dávkovat - je však nutné hlídat příjem sena a z toho důvodu je dávkování dle potřeby vhodné více než doporučit.

Pozn. na konec - článek pojednává o krmení mazlíčků, kteří až na výjimky nemají vyšší energetický výdej, a tudíž nemají ani vyšší energetické nároky z hlediska stravy. Výjimku můžou tvořit březí či kojící samice nebo třeba králíci zůčastňující se závodů v kraličím hopu, v pravidelných trénincích - po přihlédnutí ke kondici ušáka je v těchto případech možno podávat menší množství ovesných vloček, případně pořídit vojtěškové seno (občasně), které je schopno tyto energetické nároky bez problému pokrýt.

Více informací, odkaz na eshopy a jednotlivé složení zmiňovaných granulí naleznete zde


Článek se pokusím v případě potřeby neustále aktualizovat, pro další informace či doplňující dotazy mě prosím neváhejte kontaktovat. Uvítám i zpětnou vazbu - ať pozitivní či negativní - prostřednictvím komentářů, mailu či tel.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nikola Nikola | 8. dubna 2017 v 9:11 | Reagovat

Dobrý den, mám cca týden králíčka, který nechce žrát seno z obchodu. Sežral si to své, se kterým přišel a byl na něj zvyklý a od té doby seno nechce. Žere granule Beaphar nature junior (na obrázku prvni). A denně jednu mrkev. Předpokládám,že časem začne seno žrát? Nemůže mu to do té doby způsobit potize? Děkuji za odpověď:-)

2 Lenka Zahorecová Lenka Zahorecová | E-mail | Web | 8. dubna 2017 v 12:00 | Reagovat

[1]: Není možné nějak zjistit, jakou co za seno přišlo s ním? S některými ušáky umí být problém, než najdete tu značku a především typ sena (někteří ušáci rádi hrubší, jiní naopak jemnější), které bude chutnat. Je tedy třeba zkoušet, protože pokud mu nyní to, co máte, nechutná, jen tak se do něj nepustí. Dále je možné zchutňovat seno např. přimícháním bylinek. A co se týče mrkve - záleží, jak je ušák starý a jak je mrkev velká, ale ani mrkve by nemělo být příliš. Spíš nať, než samotnou mrkev - a pokud, tak pár koleček či menší kousek denně či jednou za pár dní.

3 :-) :-) | 19. října 2017 v 19:31 | Reagovat

Dobrý den,
Seno z obchodu nemá pro králíka vůbec žádné pozitivní účinky. Jeho nutriční hodnoty jsou téměř nulové. Pro seno z obchodu se využívají zbytkové odřezky travin. Tudíž na peristaltiku nemá žádné žádoucí účinky. Doporučuji si dat tu práci a najít si známého, který si doma suší seno. Kvalitní- tzn. viditelně zelené s květy, nezatuchlé a vonící. Uvidite, jak kralickovi hned zachutna :-)  [1]:

4 Lenka Lenka | 3. dubna 2018 v 8:53 | Reagovat

[1]: Seno jist musi, pokud ho neji nedavejte mu zadne granule a on zacne seno jist. Hladovet nebude.

5 Lenka Lenka | E-mail | 3. dubna 2018 v 8:55 | Reagovat

A co se tyka mrkve nat davat malo, obsahuje hodne vapniku,mrkev davat jako pamlsek kousek cca ob den. Seno staci zajitnekam na cistou louku a nasusit doma. My to tak delame a vystscime si pak se senem celou zimu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.